Toetusi makstakse vajaduspõhiselt

Toetan põhimõtet, kus iga inimese kohta on ette nähtud tase, millest alla poole ei tohi inimese sissetulek langeda. Motiveerimaks inimesi tulu teenima (aktiivset ehk tööga, kasvatades alla 3-aastast last või passiivset ehk vara üürile andmisega, autoriõiguse teostamisega jms), on inimesel, kes tulu teenib, kõrgem sissetuleku tase tagatud. Kui me lepime kokku, et aktiivne inimene peab saama elamiseks nt 120 € ja passiivne 100 €, siis toon näited.

Perekond, 3 inimest – isa, ema ja alla 3-aastane laps.
Isa teenib töötasu 200 € (osaline tööaeg), ema tööl ei käi ning laps. Iga pere liige on aktiivne – isa töötab, ema kasvatab väikelast ning laps on laps (tööl käia ei saa, koolis käima ei pea jms). Kokku on peres 3 aktiivset inimest, st pere kogusissetulek peaks olema 3 korda 120 €, st 360 €. Kuna sissetulek on 200 €, siis maksab riik toetusena 160 € juurde.

Kui on perekond, 3 inimest – isa, ema ja 3-aastane või vanem laps, kui on kooliealine, siis käib koolis.
Isa teenib töötasu 200 € (osaline tööaeg), ema tööl ei käi ning laps. Pere üürib mingit vara välja (leping, seaduslik). Üüri saadakse 50 €. Iga pere liige on aktiivne – isa töötab, ema tööl ei käi, aga kuna perekond üürib vara välja, seetõttu on ema pereliikmena automaatselt aktiivne, ning laps on laps (tööl käia ei saa, koolis käima ei pea jms). Kokku on peres 3 aktiivset inimest, st pere kogusissetulek peaks olema 3 korda 120 €, st 360 €. Kuna sissetulek on 250 €, siis maksab riik toetusena 110 € juurde.

Kui on perekond, 3 inimest – isa, ema ja nt 14-aastane laps (koolis ei käi sisuliselt).
Isa teenib töötasu 200 € (osaline tööaeg), ema tööl ei käi ning laps, peaks koolis käima, aga ei käi. Pere üürib mingit vara välja (leping, seaduslik). Üüri saadakse 50 €. Iga pere liige on aktiivne – isa töötab, ema tööl ei käi ja tegelikult laps rikub koolikohustust, aga kuna perekond üürib vara välja, seetõttu on ema ja laps pereliikmena automaatselt aktiivsed. Kokku on peres 3 aktiivset inimest, st pere kogusissetulek peaks olema 3 korda 120 €, st 360 €. Kuna sissetulek on 250 €, siis maksab riik toetusena 110 € juurde.

Kui on perekond, 3 inimest – isa, ema ja nt 14-aastane laps (koolis ei käi sisuliselt).
Isa teenib töötasu 200 € (osaline tööaeg), ema tööl ei käi ning laps, peaks koolis käima, aga ei käi. Pere ei üüri mingit vara välja (leping, seaduslik). Isa on aktiivne, aga ema ja laps on mitteaktiivsed. Pere kogusissetulek peaks olema 1 korda 120 € ja 2 korda 100 €, st 320 €. Kuna sissetulek on 200 €, siis maksab riik toetusena 120 € juurde.

Loo moraal – kui püüad lisaraha teenida, siis see katab ka teiste laiskuse või hetkel võimetuse ära. Kui ei püüa, siis …

Kui pere ei tule selle sissetulekuga toime, siis on õigus minna ja taodelda praegugi eksisteerivat tulude-kulude põhist toimetulekutoetust. Muidugi siis makstakse juurde vaid minimaalne.

Idee on, et pead ise toime tulla püüdma. Püüa oma vara panna teenima, ära lase asjadel nii sama seista. Ole aktiivne, käi koolis, kui saad (ja eriti kui pead).

Janno Tults: tutvustus

Maksunduse üliõpilane Tallinna Majanduskoolis. Matemaatikaõpetaja magister Tallinna Ülikoolist. Matemaatika bakalaureus Tallinna Ülikoolist. Elan Tallinnas. Juhin ja toimetan Tarkuseveski UÜs.
Rubriigid: Maksud, Riigi spetsiifika. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga