Poliitik ja Kantsler

Tihti öeldakse, et mida see inimene poliitikas tegema hakkaks? Tal pole ju erialast sügavat oskust. Mina arvan, et tal on palju teha poliitikas.

Nimelt, poliitika pole otseselt nö töömehe kunst. Poliitika on visioonide, st tulevikunägemuste elluviimise juhtimine, mitte konkreetse selleks vajaliku tegevuse tegemine. On hädavajalik, et teaksid ka ise teemast midagi (sind ei saaks nii palju haneks tõmmata). Mida rohkem, seda parem. Samas on poliitika nägemuste juhtimine, mitte nägemuste konkreetne ellurakendamine.

Kes on kes poliitikas
Kui mul on visioon, et raamatupidamisprogramm peaks tegema midagi sellist konkreetset ja ma hakkan seda looma, siis ma ei pea ise olema tingimata programmeerija, disainer ega muu, aga midagi mul on kasulik teada, et mind haneks ei tõmmataks programmi loomisel. Klient, kes programmi hakkab kasutama, teab veelgi vähem programmist. Tema teab, et programm töötab, st teeb toiminigud ära nii nagu on vaja. Kuidas täpselt neid peaks tegema (kui teeks nö käsitisi), pole kliendil (nüüd vist juba) sageli, õrna aimugi.

Visionäär (looja) on poliitik, klient on valija ning konkreetsed teostajad on tüüpiliselt ametnikud.

Samuti oli kunagi talumees visionäär – ta nägi, et õhtuks on vaja põld ära künda. Ta teadis, et selleks on vaja hobust ning atra jms ning panigi hobuse adraga tööle. Kui ise ei käinud kaasas, vaid kasutas sulast selleks, siis oli ta veelgi enam visionäär. Hästi, see on on juba rakenduslikum, aga füüsiliselt põllumees ega sulane ise põldu ei kündnud (kui juba hobene hirnus). See on poliitik, kes teab ehk natuke rohkem oma vallast. Hästi, see kirjeldab pigem ministeeriumi kantslerit.

Seetõttu on nt ministritel ministeeriumites olemas kantslerid, kes teevad ära tegeliku töö või vähemalt on tegelikule tööle lähemal. Minister on suunaseadja ja kantsler on selle ellurakendaja, vähemalt ellurakendajam, sest ta tegeleb tegevjuhtimisega.

Poliitika on visioonide kunst

Poliitika on eelkõige visioonide kunst ning selleks, et visiooni saada või omada, peab midagi sellest teemast siiski teadma, see peab huvitama. Aga poliitik ei pea seda nö füüsiliselt ellu rakendama. Nii sügavalt ta teadma ei pea. Visiooni rakendamiseks saab end põhimõtetega kurssi viia.

Kristlikke visioone annab ja kannab paratamatult just kristlane ning kui ta midagi ei tea, siis ta saab end kurssi viia

Janno Tults: tutvustus

Maksunduse üliõpilane Tallinna Majanduskoolis. Matemaatikaõpetaja magister Tallinna Ülikoolist. Matemaatika bakalaureus Tallinna Ülikoolist. Elan Tallinnas. Juhin ja toimetan Tarkuseveski UÜs.
Rubriigid: Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga