Kõik on juba olemas ja vaja vaid täiustada

Artikkel ilmus ka Äripäevas. Loe seda siit

Algne artikkel oli selline.

Harida on vaja

Saatke ettevõtjad sundkoolitusele, sest kui nad kasvavad, on neil ikkagi vaja raamatupidamisest midagi taibata. Vabandan, aga raamatupidamine pole nii lihtne, et 1-2-3. Muidugi see pole ka midagi keerulist, aga põhiasjad on vaja selgeks õpetada nii või naa tekkepõhise raamatupidamise juures. Või tahetakse minna üle kassapõhisele raamatupidamisele? Pole probleemi, kõik on olemas.

Raamatupidamise võimalused on juba olemas

Ja väikeettevõtjatele, ärge pahandage, teen reklaami, on tõesti olemas kasvõi Merit Aktiva 100, mis maksab mingi 35 € (sh km) aastas ning põhilised asjad saab seal väga hästi ära tehtud. Pole vaja eraldi raamatupidajat palgata, kui ainult natuke konsulteerimiseks, mida vajab ka riiklik raamatupidamissüsteem.

Kui tahetakse väikeettevõtjad viia üle kassapõhisusele, siis tehku seesama maksuameti e-vorm (inimestest ehk füüsilisest isikutest ettevõtjate ettevõtlustulu deklaratsiooni osa) ka jur. isikutele kättesaadavaks.

Deklaratsioonide täitmiseks on vaja vaid natuke täiustada

Öeldakse, et ettevõtja ei oska täita deklaratsioone – äkki paneks siis e-maksuametis kohe deklaratsioonide juurde ka juhendid (nt rea lõppu küsimärk, millele vajutades…), selle asemel, et need panna kuhugi nurga taha peitu. Olen pidanud deklaratsiooni täitmisest vägagi eemale minema, et kuskilt MTA kodulehelt see juhend üles leida.

Tegelikult on e-maksuametis juba nagunii meeldetuletus olemas, punaselt lausa, et 10. on TSD tähtaeg, 20. on KMD tähtaeg jms. Vaja ainult sisse logida e-maksuametisse. Maksuameti kodulehel on ka olemas kalender, mis deklaratsiooni ning millal tuleb esitada.

Hilinejatele võiks võiks deklaratsioonide teavitus olla automaatne. Riik saadab kohe ettevõtjale regkood@eesti.ee vm äriregistris esitatud aadressil teate, et nüüd on vaja esitada TSD aruanne, nüüd vaja KM aruanne (kui on km kohustuslane) jne, kui on esitamata.

Riiklikku raamatupidamist vajavad suurerakonnad ise

Kui muidugi väga tahetakse midagi riiklikult teha, siis võetagu erakondade raamatupidamised kontrolli alla – nii väikesed nagu EKD, EIP kui ka suured, nagu RE, KE, IRL jne. Probleeme on maksuvõlgade jms-ga piisavalt olnud, et kontrollida ja aidata neid järgi. Kusjuures selliseid võlgu on just suurerakondadel, mitte väikestel. Väikesed on ilusti toime tulnud oma võlgadega, ilma, et neid võlausaldajad avalikkuse ette tirivad, erinevalt mõnest suurest.

Janno Tults: tutvustus

Maksunduse üliõpilane Tallinna Majanduskoolis. Matemaatikaõpetaja magister Tallinna Ülikoolist. Matemaatika bakalaureus Tallinna Ülikoolist. Elan Tallinnas. Juhin ja toimetan Tarkuseveski UÜs.
Rubriigid: Avaldatud meedias, Riiklik kontroll. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga