EKD edu: Maamaksu kaotatakse jupikaupa

Kristlaste ideid rakendatakse ellu

On meeldiv näha, et Eesti liigub maamaksu kaotamise suunas, nagu selle vajadusest on kristlased (Eesti Kristlikud Demokraadid) ammu rääkinud. Kahju küll, et seda tehakse teosammul, samas on teada juba ühest lastelavastusest teo mõte, et ikka samm edasi ja mitte sammugi tagasi ning vanasõna, et tasa sõuad, kaugele jõuad.

Alternatiivne rahastamine on juba välja pakutud

Kristlased pakkusid (ka nende valimiste ajal), et seda tuleks rahastada muudest allikatest, nt tulumaksu sisetaseme tõstmisest 11,4/21-lt tagasi vähemalt 11,93/21-le või kõrgemalegi tasemele tulumaksumäärast, jättes tulumaksu samaks või isegi langetades.

Maamaks on seaduslik väljapressimine
Maamaks on teise omandi ihkamist õhutav ja õigustav maks – sul on midagi, mida ma tahan ning sa peaksid selle mulle andma. Aga kui sa ei anna, siis vähemalt ei saa sa sellelt omandilt nii palju kasu, sest see läheb meie ühiskatlasse.
Kui kedagi maa väga huvitaks (maa ju nagu teisedki varad on piiratud ressurss), siis meil oleks kõik maad kõrges hinnas, sest nõudlus oleks kõrge ja see tõstaks hinda. Aga tegelikult huvitab vaid konkreetne maatükk, mitte igasugune maa. See muudab olukorda. Ka teisi ressursse on meil konkreetses väljunids vähe (nt 200 aastat vana mööblit jne), aga mida pole maksustatud sellest hoolimata, et sellega annaks kõva äri teha või kasutada muul viisil teisiti.

Meie ei poolda teise omandi sellise ihkamise õigustamist, kus pressitakse peale omandi müüki. See on legaalne väljapressimine ülla sildi all, nagu enamus pättusi.

Veel ideid maksustamiseks
Aga kui pooldad rikkuse ümberjagamist omandimaksude teel, siis mul on ka mõtteid, kuidas veel paremini ka su enda omandit ümber jagada. Vt neid http://blog.ekd.ee/jannotults/2011/02/28/varamaksud/

Meie võidame
Tasub tähele panna, et kuigi kristlased pole seni olnud edukad, on meie ideed juba rakenduses.

Janno Tults: tutvustus

Maksunduse üliõpilane Tallinna Majanduskoolis. Matemaatikaõpetaja magister Tallinna Ülikoolist. Matemaatika bakalaureus Tallinna Ülikoolist. Elan Tallinnas. Juhin ja toimetan Tarkuseveski UÜs.
Rubriigid: Maksud. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga