RE kaasus kinnitab aususe vajadust

Reformierakonna kontor otsiti läbi seoses ebasadusliku rahastamisega ja Toobalile KEst esitati kahtlustus (Postimees)

Kogu see juhtumite komplekt näitab, et tegemist on aususe puudumisega meie riigistruktuuris. Kui pole ausust, ei aita ükski seadus. Aga ausaid saab valida ning mitte sattuda reklaamiohvriks. Nüüdseks on nö löögi alla sattunud erakonnad olnud pikka aega võimu lähedal ning nende teod on teada läbi aegade.  Miks ikkagi valitakse ebaausaid uuesti tagasi?

Ma arvan, et see RE kaasus ei jõua võiduka lõpuni, kuna minu arusaamist pidi pole keegi erakonna varaga ja majandustegevuse reegli vastu eksinud, aga just seda käsitleva paragrahvi alusel KarS § 402^1 kogu menetlus algatati. Tegemist on tuluteenimisega, mitte seda toetava tegevusega ehk majandustegevusega. Tulu ei teenita antud juhul tavapärase annetuse ehk kingitusega, vaid hoopis altkäemaksudega. Kui nüüd aga selgub, et tulu teenimine, millega kaasneb vara vastu võtmine, on seotud selle paragrahviga, jaa, siis on maailm ka selles osas päris kõver.  Siis pole ju mõtet üldse enam tuludest-kuludest eraldi rääkida vaid viime kõik selle müstilise majandustegevuse alla, sinna alla saaks siis ära toppida ka tegevused varaga ning karistuse dispositsiooni (süüteo kirjelduse) veelgi lühemaks muuta. Kui just ei leita midagi …

Põhimõtteliselt tehakse meile siin halba nalja ning kogu asi lõppeb varsti ära. Heal juhul jõuab kohtusse, aga siis lõpetatakse hiljemalt Riigikohtus ära. Ainuke kasu, mis sellest tuleb, on võimuerakondade sigatsemiste paljastamine.

Aga seda juttu, et sel korral võimu ei kasutatud ebaproportsionaalselt kommenteerin järgmiselt. Praegu tahetakse jätta muljet nagu KE läbiotsimisel samuti poleks kasutatud ebaproportsionaalselt jõudu, meie ühiseid ressursse. Tasub kõrvalmärkusena tähele panna, et REd otsisid läbi Keskkriminaalpolitsei ja KEd Kaitsepolitsei. Minu arvates on tegemist siiski ebaproportsionaalse jõu kasutamisega ning kui RE ütleb, et üle 10 politseiniku kasutamine on proportsionaalne, siis see näitab nende “kõva käe ihalust”, et eesmärk pühitseb abinõu ja nad muud jõudu ei tunnistagi. Eks see räägib eetikast ja aususest nii mõndagi. Kas see kiirus, mida rõhutati, nüüd nii oluline on, on küsitav. Sellisel juhul oleks võinud ehk kogu politseiameti sinna kohale ajada.

Janno Tults: tutvustus

Maksunduse üliõpilane Tallinna Majanduskoolis. Matemaatikaõpetaja magister Tallinna Ülikoolist. Matemaatika bakalaureus Tallinna Ülikoolist. Elan Tallinnas. Juhin ja toimetan Tarkuseveski UÜs.
Rubriigid: Riiklik kontroll. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga